Nie chcesz decydować się na jeden, perfekcyjnie odwzorowany typ wystroju wnętrza? Postaw na styl eklektyczny! Połączenie różnych stylów zyskało miano eklektyzmu i znajduje szerokie uznanie w świecie designu. To prawdziwe szaleństwo, lecz koniecznie kontrolowane. Jak stworzyć chaos, który zachwyca ?

Artystyczny chaos – eklektyzm

Styl eklektyczny polega na łączeniu pozornie nie pasujących do siebie stylów, kolorów i dodatków. Nie chodzi jednak o to, by zupełnie pozbawić wnętrze stylu. Przeciwnie, należy skupić się na maksymalnie dwóch typach wystroju i połączyć je – z zachowaniem umiaru. Kluczem do sukcesu jest wybór stylu dominującego oraz dodatków, będących wyłącznie jego uzupełnieniem. W ten sposób stworzyć można wysmakowane wnętrze, urzekające swą oryginalnością. Oto przykładowe typy połączeń, które z pewnością Cię zainspirują:

  • styl modernistyczny i orientalny – proste i funkcjonalne meble obite pluszem lub aksamitem prezentują się doskonale w połączeniu z tureckim dywanem i orientalnymi zdobieniami. Warto stosować soczyste, egzotyczne kolory. Sprawdzi się głęboka czerwień, orientalna zieleń, morski turkus i ciepły pomarańcz. Wszystko to doskonale dopełnią zasłony o podobnej, mocnej barwie lub rolety rzymskie.

  • styl nowoczesny i art-deco – stylistyka art-deco doskonale łączy się z nurtem nowoczesnym, ponieważ w obu trendach docenia się geometryczne kształty i funkcjonalność. Odrobina luksusu w stylu art-deco nada wnętrzu nowy charakter. Świetnym wyborem będą puszyste dywany, geometryczne, lecz ekskluzywne zdobienia metalowe, a także masywne meble wysokiej klasy.

  • nowoczesna odsłona stylu glamour – to styl, który króluje wśród miłośników gustownego luksusu. Aby stworzyć taką aranżację należy połączyć nowoczesne formy, ekskluzywne materiały oraz barokowe dodatki. Wyobraź sobie szklane lub syntetyczne krzesła ze zdobieniami w typie barokowym w zestawie z designerskim stoliczkiem o złotych krawędziach! Doskonałym uzupełnieniem będą klasyczne meble wypoczynkowe w kolorze kości słoniowej i szklane żyrandole. Możliwości jest wiele, warto więc eksperymentować!

  • styl industrialny i rustykalny – kto powiedział, że stylistyka loftowa musi być chłodna i pozbawiona naturalnych dodatków? Wręcz przeciwnie drewno, roślinność domowa i ratanowe meble doskonale komponują się z metalowymi dodatkami i cegłą.

  • szczypta stylu boho w skandynawskim wnętrzu – prosta czerń i biel świetnie komponuje się w zestawieniu z dodatkami w stylu etnicznym, kwiatowym czy szeroko pojętym boho. To jeden z najnowszych trendów, który sprawdzi się w niemal każdej przestrzeni. Ciekawe dodatki sprawią, że wnętrze stanie się bardziej przytulne i zyska swój unikalny charakter.

Styl eklektyczny pozwala osiągnąć zrównoważony efekt. Warto obierać tę drogę nie tylko w sytuacji, gdy decyzja o wyborze ulubionego stylu przychodzi Ci z trudnością. Jest to również doskonały wybór, kiedy chcesz dostosować stylistykę wnętrza do różnych gustów i potrzeb. W końcu każdy z domowników może mieć zupełnie inny pogląd na to, jak wyglądać ma Wasz dom.