Jeśli jest okno, potrzebne są również zasłony. I co? Grube, klasyczne a może nowoczesne, kolorowe czy jednobarwne. Wraz z nadejściem sezonu letniego każdy coraz częściej się zastanawia się, które zasłony najlepiej chronią przed słońcem? Jeśli Twoje okna wychodzą na południe, to problem ochrony przed słońcem jest Ci zapewne znany. Jest to szczególnie istotne w pracujące popołudnie, kiedy monitor komputera zaczyna jaśnieć i nawet patrzenie na niego boli.


Zasłony zaciemniające do ochrony przed słońcem


Pierwszą i najbardziej oczywistą rzeczą, która przychodzi na myśl, jeśli chodzi o walkę z upałami, jest klimatyzacja. Drugie i najbardziej oczywiste to zasłony zaciemniające, które nie pozwolą promieniom słonecznym przedostać się w większej ilości niż potrzebujesz. Najgęstsza tkanina nie pozostawia żadnych szans dla światła. Zaciemnienie jest wygodne, wpuszcza trochę więcej światła, ale nadal skutecznie chroni przed upałem i słońcem. Dodatkowo jako bonus, jest trochę dźwiękoszczelna i tkanina, która jest wygodna dla draperii dobrze trzyma swój kształt. Minus, ze względu na swoją gęstość taki zestaw nie da szansy na przedostanie się świeżego powietrza z ulicy do pomieszczenia.
Jeśli chcesz ukryć się przed światem zewnętrznym, a jednocześnie czuć się komfortowo, potrzebujesz dobrze dobranych i wymierzonych zasłon. Są często używane w połączeniu z tiulowymi firankami, które są lekkie i przejrzyste. Pełnią funkcję dekoracyjną, pomagają stworzyć obraz wnętrza, dodają przytulności, pomagają odróżnić wnętrze klasyczne np. od skandynawskiego, w którym często w ogóle nie stosuje się zasłon.


Jaki materiał na zasłony okienne?Zasłony z tkaniny zaciemniającej są gęste wykonane jest z włókna poliestrowego. Gęsta tkanina nie blaknie na słońcu i nie przepuszcza  promieni do pomieszczenia. Ponadto produkty zaciemniające zwiększają izolację akustyczną pomieszczenia, pozwalają oszczędzać ciepło w zimowe mrozy. Zasłony zgodnie z dekoracją ściany zapewniają harmonię: aby uniknąć ostrych przejść tonacyjnych i trzymać się ogólnego typu wzoru.
Do zawieszenia zasłon niezbędne są karnisze ścienne lub sufitowe. Dostępne w różnych szerokościach i wyposażone w łącznik, który pozwala na doskonałe połączenie z możliwością wydłużenia. Producenci wprowadzają delikatne wykończenie oraz wózki karnisza dzięki czemu jest on  prawie niewidoczny po zawieszeniu zasłon materiałowych. W przypadku ściennego montażu można pokusić się o zastosowanie karnisza złożonego z rurek hydraulicznych, będzie do wykończenie nawiązujące do stylistyki industrialnej.


Jasne odcienie zasłon do pomieszczeńTutaj postępujemy na tej samej zasadzie co z ubraniami. Ciemny kolor szybciej nagrzewa się na słońcu, więc jeśli chcemy uniknąć udaru cieplnego w trzydziestostopniowym upale, nie ubieramy się na czarno i nie używamy ciemnych tkanin w pokoju. We wnętrzu ciemne kolory w upale są niedopuszczalne z dwóch powodów jednocześnie. Pierwszym, jak już zrozumieliśmy, jest to, że same się szybciej nagrzewają, a w rezultacie nagrzewają otoczenie. Po drugie, z małego mieszkania ciemne tkaniny wypędzą ostatnie powietrze i powiew lekkości a wysoka temperatura spowoduje totalny brak komfortu.
Jeśli okna Twojego mieszkania wychodzą na południe i każdego lata męczysz się w upale, wybierz jasne odcienie zasłon do wnętrza. Zimna paleta jest dla Ciebie idealna, ponieważ optycznie zmniejszy stopień nagrzania pomieszczenia. Niebieski, szary, turkusowy, te kolory przypomną chłód południowego morza i pomogą stworzyć odprężający, niemal wakacyjny nastrój, w którym upał, jeśli mniej odczuwalny.


Zestawy wielowarstwowe do oknaGodną alternatywą dla zasłon zaciemniających mogą być po prostu grube zasłony w tandemie z roletami rzymskimi. Nawiasem mówiąc, połączenie rolet rzymskich i zasłon sięgających podłogi jest teraz niezwykle aktualne, pozwala zmieniać stopień oświetlenia i otwierać okno według potrzeb. Czego nie można zrobić na przykład z niektórymi zasłonami i tiulem o klasycznej długości.
Rolety rzymskie
To zgrabne i praktyczne osłony okienne które zajmują niewiele miejsca i są łatwe w pielęgnacji. Całkowicie zakrywają okno i dobrze chronią przed światłem, a jednocześnie można je łatwo zmontować za pomocą prostego mechanizmu typowego dla rolet.
Rolety klasyczne
Wybór modeli do domu i biura jest dziś szerszy niż kiedykolwiek: poziome i pionowe, aluminiowe i plastikowe, a także różowe, białe lub zielone. Główną zaletą rolet jest ich dobra sterowalność, a lekki obrót lamelami pozwala wpuścić do pomieszczenia nieco więcej światła. Z biegiem czasu wysokiej jakości lamele nie tracą swojej sztywności i są w stanie chronić przed słońcem równie skutecznie jak w dniu zakupu.
Rolety dzień i noc
Są nadal modne, to komplet osłon przeciwsłoneczny z pasków tkaniny transparentnej i kryjącej. Ich ruch pozwala na regulację poziomu oświetlenia od rozproszenia światła do niezawodnego ściemniania.Takie rolety chronią przed słońcem i doskonale uzupełniają się z klasycznymi zasłonami w bogatej kolorystyce.
Markizy
Na pewno widzieliście takie urocze daszki będąc na wakacjach w krajach południowych. Pamiętaj o letnich kawiarniach lub balkonach z wiszącymi nad nimi kolorowymi tkaninami. A więc to były markizy. Dziś producenci oferują takie zestawy osłon do dekoracji okna, drzwi wejściowych czy tarasu. Markizy montowane są na ścianie budynku lub nad otworem i chronią przed ostrym, południowym słońcem.