Prostota, elegancja, funkcjonalność – tak można w kilku zaledwie słowach podsumować bardzo popularny obecnie styl skandynawski Nic zatem zaskakującego w tym, że tak wiele osób decyduje się na urządzenie mieszkania w tym funkcjonalnym, a przy tym harmonijnym stylu. Jeśli lubisz proste formy, porządek i harmonię, na pewno spodoba Ci się styl skandynawski w Twoim salonie lub sypialni. To, że styl skandynawski jest prosty w swych założeniach, nie oznacza jeszcze, że we wnętrzach urządzonych w tym stylu nie można wykorzystać żadnych efektownych dekoracji, np. zasłon okiennych. Jakie zasłony będą pasować do stylu skandynawskiego? Co wziąć pod uwagę przy ich wyborze?

Naturalne materiały to podstawa

Kamień, drewno, szkło – takie naturalne materiały można dość często spotkać we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim. To właśnie wybór naturalnych materiałów sprawia, że wnętrza utrzymane w stylu skandynawskim prezentują się szlachetnie. Również przy wyborze tekstyliów do takich wnętrz dobrze byłoby postawić na materiały naturalne. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje zasłony faktycznie pasowały do naturalnego i funkcjonalnego stylu skandynawskiego, możesz postawić na lniane lub bawełniane zasłony o jednolitej fakturze. Dobrym pomysłem będą zasłony nieco grubsze, nawet szorstkie, które będą pasować do drewnianych dodatków. Cechą, która jest bardzo często kojarzona ze stylem skandynawskim jest minimalizm. Także i zasłony powinny być w miarę możliwości utrzymane w stylu minimalistycznym.

Jaki kolor będzie odpowiedni?

Standardowo przy wyborze zasłon trzeba wziąć pod uwagę ich kolor. Standardem jest biel. Jeśli jednak chcesz przełamać surowość stylu skandynawskiego, możesz jak najbardziej zastanowić się nad jakimś bardziej wyrazistym kolorem. Wskazana jest jednak pewna ostrożność – chodzi o to, aby wnętrze nadal sprawiało harmonijne wrażenie. Podstawą powinny być jasne, niekoniecznie białe, firany, które umożliwią właściwe doświetlenie. Aby salon pozostał przytulny, dobrym rozwiązaniem będą firany i zasłony utrzymane w odcieniu beżu, delikatnej szarości czy jasnego brązu – to dość uniwersalne kolory, które dobrze wyglądają praktycznie z dowolnymi dodatkami, także tymi drewnianymi. Jeśli jednak mimo wszystko chcesz wprowadzić do salonu lub sypialni w stylu skandynawskim bardziej wyraziste akcenty, możesz jak najbardziej postawić na granatowe, czerwone albo zielone zasłony. Dobrym rozwiązaniem będą także tekstylia w kolorach naturalnych.

Nie przesadzaj ze wzorami!

Czasami mniej znaczy więcej. Tak jest i tym razem. Styl skandynawski ma być w swoim założeniu harmonijny. A to oznacza między innymi, że przyciągające wzrok, bardzo wyraźne, duże wzory to niekoniecznie dobry pomysł w tym przypadku. Gładkie faktury, proste fasony (bez falban, marszczeń, ozdobnych upięć), ewentualnie drobne bardzo subtelne akcenty kolorystyczne -tak powinny wyglądać zasłony okienne dopasowane do stylu skandynawskiego. Godne polecenia są zasłony jednokolorowe, najlepiej byłoby, gdyby zasłaniały tylko część okna, aby nie ograniczać ilości wpadającego światła.