Jak chronić się w domu przed nadmiarem światła słonecznego? Obecnie można zdecydować się na bardzo różne rozwiązania w tym zakresie. Poza standardowymi roletami tekstylnymi dostępne są na rynku także zasłony zaciemniające, które również bardzo dobrze pełnią swoją funkcję. Zasłony zaciemniające to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej sypialni.

Zasłony zaciemniające i ich zalety

Zasłony tego typu wykonywane są z materiałów, które skutecznie zaciemniają dane pomieszczenie. W praktyce oznacza to, że zasłony takie nie tylko dodadzą przytulności Twojej sypialni, ale także pozytywnie wpłyną na jakość Twojego snu. Warto zaznaczyć, że także i zasłony zaciemniające cechują się wysoką estetyka, stąd też możesz jak najbardziej wybrać zasłony tego typy, których estetyka będzie współgrać ze stylem Twojej sypialni.

Materiał zaciemniający. Jak go wybrać?

Obecnie na rynku dostępne są bardzo różne materiały zaciemniające. Możecie zdecydować się zarówno na elegancki żakard, jak i aksamit, welur czy też drobno tkany len. Mamy dobrą wiadomość dla zwolenników jasnych, optymistycznych barw – materiał zaciemniający wcale nie musi być utrzymany w ciemnych kolorach, aby dobrze spełniał swoją podstawową funkcję. W chwili obecnej możecie zdecydować się zarówno na materiały tego typu z połyskiem jak i matowe. Jakby tego było mało, dostępne są zasłony zaciemniające ozdobione różnymi wzorami.

Zwolennicy klasyki mogą zdecydować się na zasłony zaciemniające ozdobione klasycznym wzorem jak np. pasy, kropki lub zawsze bardzo popularny motyw kwiatowy. Jeśli natomiast szukasz zasłon zaciemniających do pokoju nastolatka, możesz postawić na zasłony zdobione motywem wielkich miast. A może chcesz zapewnić komfortowy sen Twojemu dziecku? To nie problem! Rozwiązaniem są zasłony z motywami z popularnych bajek! Pamiętaj, że w mniejszych pokojach sprawdzą sie zasłony o jednolitym kolorze, które optycznie powiększą pomieszczenie.

Zasłony blackout dla wymagających

Jak to się dzieje, że nowoczesne zasłony zaciemniające są aż tak skuteczne? Ten fakt można łatwo wytłumaczyć. Szyje się je ze specjalnych tkanin blackout, które cechują się wyjątkowo gęstym splotem nici – gramatura 250 g/m2. Ten gęsty splot tkaniny powoduje, że zasłony mają bardzo niską przenikalność światła. Nic dziwnego, że zasłony z tkanin blackout są bardzo często wieszane w pokojach hotelowych – takie zasłony naprawdę sprzyjają wypoczynkowi po długiej podróży. Wieszając takie zasłony w swoim domu, już wkrótce przekonasz się, czym jest prawdziwie komfortowy wypoczynek!

Istotnym atutem zasłon blackout są także ich bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Gruby splot skutecznie chroni przed chłodem w zimowe miesiące. Z drugiej strony tego rodzaju zasłony stanowią także bardzo dobrą barierę dla ciepła w gorące, letnie dni. Nic zatem dziwnego, że dobrej jakości zasłony zaciemniające są często wieszane także w salonach oraz pokojach dziecięcych. Oprócz tego nadają się także do zastosowania w obiektach wykorzystywanych publicznie, np. w salach konferencyjnych, w których korzysta się z projektorów.