Żaluzje drewniane wykonane są ze szlachetnych gatunków drewna egotycznego – lipa kanadyjska, drewno Abachi, drewno Basswood oraz bambus, który nie jest drewnem a trawą o drewniejącej łodydze. Istnieje możliwość zamówienia drewnianych żaluzji poziomych oraz żaluzji pionowych. Lamele ułożone poziomo równolegle do podłogi mogą całkowicie blokować dopływ światła słonecznego lub zapewniać efekt półmroku. Zapobiegają również przegrzaniu pomieszczenia i pochłaniają hałas uliczny. Żaluzje drewniane poziome zawierają całe bogactwo naturalnych odcieni drewna i wdzięk jego naturalnej faktury nadając każdemu wnętrzu przytulny wygląd. Pasują zarówno do klasycznego wnętrza, jak i do stylu Art Deco. Mogą pełnić funkcję samodzielnej dekoracji okna lub być stosowane w połączeniu z zasłonami.

Żaluzje drewniane – rodzaje

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Żaluzje drewniane poziome produkowane są w dwóch szerokościach lameli, dlatego można kupić zarówno wersje wąskie i szerokie, które połączone są drabinką taśmową bądź sznurkową. Żaluzje drewniane 25 mm są odpowiednie do zamontowania na skrzydle okiennym. Są łatwe w obsłudze i często wykorzystywane w aranżacjach industrialnych. Natomiast żaluzje drewniane 50 mm można zainstalować na suficie lub na ścianie. Ten wariant gwarantuje uzyskanie nietuzinkowej dekoracji, szerokie lamele umożliwiają całkowite zasłonięcie otworu okiennego, tworząc lubiany przez wielu efekt drewnianych okiennic. Są odpowiednie do każdej stylizacji wnętrza, wystarczy dopasować odpowiedni kolor.

Ze względu na wygodę obsługi żaluzje drewniane mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie. Żaluzje drewniane 25 mm ze sterowaniem manualnym posiadają sznurek i pokrętło, natomiast żaluzje drewniane 50 mm tylko sznureczek. Decydując się na napęd elektryczny do wyboru jest: pilot, przełącznik naścienny lub sterowanie za pomocą smartfona.

Bogata paleta kolorystyczna żaluzji drewnianych

Kolor, tekstura i faktura żaluzji drewnianych powinna w każdym wnętrzu tworzyć jedną całość. Aby to uzyskać lamele pokrywane są lakierami transparentnymi, które uzewnętrzniają usłojenie danego gatunku drewna. Pięknie prezentują się w klasycznych wnętrzach wyposażonych w drewniane meble i dodatki nadając im ekskluzywny charakter. Również w stylu ekologicznym są szeroko stosowane. Ale nie jest to jedyne rozwiązanie, aby idealnie dopasować osłony okienne do stylistyki pomieszczenia.

Można zamówić żaluzje drewniane czarne idealne do stylistyki vintage lub żaluzje drewniane białe świetne do stylu skandynawskiego. Taką kolorystykę uzyskuje się dzięki pokrywaniu drewna lakierami nietransparentnymi, dzięki czemu stają się one pięknym akcentem wnętrza. Żaluzje drewniane szare pasują do każdej aranżacji wnętrza od nowoczesnej, industrialnej po galmour. Osoby ceniące sobie styl boho mają możliwość zakupu żaluzji drewnianych czerwonych, które idealnie wpasują się w taką aranżację.

Powody, dla których warto kupować żaluzje drewniane

  • Przyjazność dla środowiska – brak reakcji alergicznych.
  • Estetyka. Drewniane żaluzje są bardzo reprezentacyjne i stają się doskonałym dodatkiem do różnorodnych wnętrz – zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych.
  • Trwałość. Żaluzje drewniane poziome są odporne i wytrzymałe, dzięki temu czas ich użytkowania jest długi. Pokrywane są specjalnymi lakierami, które całkowicie wykluczają szkodliwe działanie słońca i blaknięcie.
  • Różnorodność. Wykorzystywanie różnych gatunków drewna i metod obróbki pozwala na swobodny wybór faktury i odcieni, które najlepiej pasują do wykończenia ścian i mebli.

Z jakich gatunków drewna produkowane są żaluzje drewniane?

  • Lipa kanadyjska jest materiałem łatwym w przetwarzaniu, który po wyschnięciu nie odkształca się i zachowuje swoje właściwości przez wiele lat.
  • Drewno Abachi charakteryzuje się brakiem sęków, co ułatwia tworzenie lameli o różnych wymiarach. Ponadto żaluzje drewniane doskonale zachowują swój kształt, nie blakną z upływem czasu, ten gatunek drewna jest trzy razy lżejszy niż inne jego rodzaje.
  • Drewno Basswood pochodzi z Azji i wyróżnia się prawie niewidoczną fakturą. Jest to doskonały gatunek do barwienia, dlatego można zamawiać żaluzje drewniane brązowe, kremowe czy niebieskie.
  • Bambus to lekki naturalny materiał a żaluzje z niego wykonane pięknie wyglądają nie tylko w stylistyce orientalnej. Materiał posiada ma właściwości termoregulacyjne, czyli w gorące dni zapewnia poczucie chłodu a zimą daje ciepło.

Żaluzje drewniane – metody wykończenia materiału

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Żaluzje drewniane poddawane są specjalnej obróbce i pokrywane cienką warstwą lakieru ochronnego.

Ta technologia produkcji pozwala tworzyć unikalne lamele z przyjaznego dla środowiska materiału, który ma korzystny wpływ zarówno na atmosferę w pomieszczeniu, jak i na zdrowie jego mieszkańców. W aranżacji wnętrz stosuje się produkty naturalne, będące doskonałą opcją do dekoracji okien, we wnętrzach z naturalnymi wykończeniami lub do efektownego mieszania stylów i epok. Projektanci wnętrz chętnie wprowadzają takie osłony okienne, ponieważ podkreślają one wybraną stylistykę. Żaluzje drewniane są piękne, pełne wdzięku, oryginalne a przy tym całkowicie bezpieczne.