Żaluzje drewniane to znakomita propozycja, która będzie pasować zarówno do wnętrz klasycznych, jak i skandynawskich, rustykalnych, etno i eko. Do produkcji takiej konstrukcji stosuje się naturalne lamele z drewna, które pomogą stworzyć wyjątkową atmosferę w pomieszczeniu. Wykonywanie żaluzji drewnianych jest procesem pracochłonnym, ponieważ wymaga starannej obróbki i dopasowania lameli, aby produkt wyglądał naprawdę nieskazitelnie. Ale taki projekt jest w pełni wart swojej ceny, bo jest praktyczny, piękny i trwały. Obecnie dostępne są żaluzje drewniane wewnętrzne i żaluzje drewniane zewnętrze: ogrodowe, fasadowe, tarasowe. Zamawiając osłony przeciwsłoneczne można zdecydować się na żaluzje drewniane poziome i pionowe, uwzględniając wielkość pomieszczenia, otworu okiennego i swój gust.

Żaluzje drewniane poziome

Żaluzje drewniane wykonane z lipy kanadyjskiej Basswood, lipy syberyjskiej, afrykańskiego drewna Abachi oraz bambusa stworzą wyjątkową, przytulną atmosferę w domu, staną się tylko doskonałym, funkcjonalnym dodatkiem i ozdobą wnętrza. Świetnie łączą estetykę z wygodą i łatwością sterowania, praktyczność z trwałością, a szeroka gama odcieni pozwoli na zakup żaluzji drewnianych do niemal każdego rodzaju wnętrz. Wszystkie lamele w produkcji poziomych żaluzji drewnianych przechodzą sekwencyjną obróbkę, są starannie szlifowane i pokryte warstwą lakieru w odcieniu, który pozwala łączyć je z różnymi opcjami odcieni wewnętrznych. A specjalna powłoka z dodatkową warstwą lakieru ze składnikiem anty-UV ochroni produkt przed blaknięciem.

Które zalety żaluzji drewnianych podkreślają projektanci wnętrz?

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol
  • Ekologiczny, naturalny i prozdrowotny materiał.
  • Funkcjonalna regulacja światła wpadającego pomieszczenia, znakomity efekt zacieniania.
  • Ochrona przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczenia.
  • Solidny i przyzwoity wygląd.
  • Kompatybilność z prawie każdym rozwiązaniem stylistycznym. Szerokie możliwości projektowe. Zastosowane lamele wiernie odwzorowują odcienie najpopularniejszych gatunków drewna, również lamele kolorowe dobrze wpasowują się w każde wnętrze.
  • Długa żywotność, wytrzymałość na wysokie temperatury.
  • Doskonała odporność na ostre promieniowanie UV przy zachowaniu wszystkich swoich pierwotnych właściwości estetycznych, drewno egzotyczne nie blaknie na słońcu i nie deformuje się.

Dekoracyjny wydźwięk żaluzji drewnianych

Każdy może zamówić żaluzje drewniane z uwydatnioną naturalną strukturą drewna, oryginalnym usłojeniem i sękami.Taki efekt uzyskiwany jest dzięki pokrywaniu lameli lakierem transparentnym. Gdzie zamontować takie osłony przeciwsłoneczne? Na pewno we wnętrzach nastawionych na ekologiczną aranżację wnętrz, industrialnych gdzie prostota łączy się z surowością i rustykalnych nastawionych na naturalne materiały. Jednak jest wielu fanów kolorowych żaluzji drewnianych, które są idealnym akcentem podkreślającym wybraną aranżację wnętrz a często stają się jej tłem.

Żaluzje drewniane szare to neutralność, dlatego nie ma znaczenia stylizacja, po prostu pasują wszędzie. Żaluzje drewniane białe rozjaśniają pomieszczenie i optycznie powiększają, najczęściej są instalowane w skandynawskiej aranżacji wnętrz. Chociaż trzeba przyznać, że są widoczne w art deco, wnętrzach nowoczesnych i prowansalskich. Co można powiedzieć o żaluzjach drewnianych czarnych? Same w sobie są niezastąpionym punktem wystroju vintage i loftu, ale działając na zasadzie kontrastu do wykończenia ścian czy mebli w jasnych odcieniach pięknie prezentują się w stylu skandynawskim, klasycznym i nowoczesnym. Czy żaluzje czerwone można uznać za designerskie? Tak, jest to dobre określenie tej barwy, która podkreśla wystrój glamour i kolonialny.

Co trzeba wiedzieć o konstrukcji żaluzji drewnianych poziomych?

Żaluzje drewniane poziome posiadają lamele w dwóch szerokościach a mianowicie: 25 mm i 50 mm. Połączone są ze sobą dekoracyjną drabinką taśmową albo sznurkową. Każdy użytkownik ma możliwość dowolnego ustawienia ilości światła, jakie ma przedostawać się do pomieszczenia, zachowując przy tym odrobinę prywatności. Jak obsługiwane są lamele25 cm? Przy technice manualnej za pomocą pokrętła i sznurka. A jak obsługiwane są lamele 50 mm? Podnosząc i opuszczając lamele można wykorzystać tylko sznurek. A co z montażem wąskich i szerokich lameli? W przypadku żaluzji drewnianych 25 mm, ich montaż jest możliwy do ramy okiennej, natomiast żaluzji 50 mm zarówno do ściany i do sufitu. Warto wybrać rozwiązanie automatyczne i dotyczy to lameli wąskich i szerokich. Ze sterowania elektronicznego można skorzystać za pomocą pilota, smartfonu czy też przełącznika naściennego.

Które żaluzje drewniane wybrać – 25 mm czy 50 mm?

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Bardziej wydatny efekt designerski zapewnią żaluzje drewniane 50 mm, ponieważ zasłaniają całą wnękę okienną, a wykonane w odpowiednim kolorze staną się znaczącym akcentem dekoracyjnym. Jeśli chodzi o względy praktyczne to lepszym wyborem staną się żaluzje drewniane 25 mm, które są łatwiejsze w obsłudze dzięki montowaniu bezpośrednio na oknie. A to powoduje, że nie ma konieczności ich każdorazowego podnoszenia przy otwieraniu balkonu. Górny aluminiowy system żaluzji służy do schowania całego mechanizmu i jest zasłonięty drewnianą listwą. Ponadto: lamele 25 mm są odpowiednie do mniejszych otworów okiennych a 50 mm do dużych okien i przeszkleń.

Czy żaluzje bambusowe dobrze sprawdzają się w regulowaniu światła słonecznego w pomieszczeniu? Doskonale, dzięki temu oglądanie filmów, praca przy komputerze i czytanie książek odbywa się w sprzyjającym środowisku, unikającym blasku słońca. A w gorące letnie dni zrobienie minimalnej przerwy między lamelami to świetny sposób na schronienie się w ciągu dnia przed wnikaniem palącego słońca. Poza tym zapewniają znakomity efekt aranżacyjny, ponieważ cechują się piękną barwą odcieni.