Żaluzje drewniane poziome i pionowe to stylowe, nowoczesne, trwałe i wysokiej jakości rozwiązanie do każdego pomieszczenia. Aby znajoma sypialnia czy salon były wyjątkowe, wystarczy zamówić piękne żaluzje z drewna, które mogą być wykonane w różnych kolorach i odcieniach. Będą doskonale współgrać z istniejącym wnętrzem. Projektanci od wielu lat wybierają ten rodzaj osłon przeciwsłonecznych, dlatego ich posiadanie oznacza stanie się właścicielem uniwersalnego i praktycznego rozwiązania.

Wygląd wizualny to jedno a ich wysoka praktyczność to drugie. Żaluzje drewniane są doskonałym izolatorem ciepła i zimna dzięki swojej masywnej drewnianej konstrukcji. Z tego samego powodu zapewniają domowi niezrównaną prywatność i są doskonałą ochroną mebli przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wreszcie, są one również niezwykle lekkie, co znacznie zmniejsza codzienne zużycie i wydłuża ich żywotność. Dostępne są żaluzje drewniane wewnętrzne i żaluzje drewniane zewnętrze tarasowe i fasadowe.

Cechy konstrukcyjne i dekoracyjne żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Żaluzje drewniane są tak wytrzymałe, estetyczne o ponadczasowej stylistyce, ponieważ wykonuje się je z wysokiej jakości drewna egzotycznego, które ma oryginalną strukturę.Technologia wytwarzania lameli pozwala zachować im naturalną fakturę o różnych odcieniach, słojach i sękach. Aby zapobiec wysychaniu i deformacji drewna, jest ono pokrywane specjalnym lakierem odpornym na światło. Dla zachowania naturalnej tekstury drewna żaluzje drewniane pokrywane są lakierem transparentnym. Pięknie prezentują się we wnętrzach o stylistyce ekologicznej, japońskiej, industrialnej i rustykalnej.

Istnieją również modele z kolorowymi odcieniami, w tym przypadku lamele pokryte są lakierem nietransparentnym. Oznacza to, że można zamówić żaluzje drewniane białe do wnętrz klasycznych, skandynawskich czy prowansalskich. Żaluzje drewniane czarne do pomieszczeń o wystroju vintage, loftowym i art deco. Chociaż w ostatnim przypadku doskonale sprawdzają się również żaluzje drewniane czerwone, zjednujące sobie coraz więcej miłośników, także w stylizacji boho, kolonialnej i glamour. Natomiast żaluzje drewniane szare można uznać za ponadczasowe, ponieważ są idealne do ochrony i dekoracji pomieszczeń w dowolnej aranżacji.

Żaluzje produkowane są następujących gatunków drewna:

  • Bambus, czyli trawa o drewniejących łodygach podlegająca prasowaniu
  • Lipa syberyjska
  • Basswood, czyli lipa kanadyjska
  • Abachi rodem z Afryki.

Co można powiedzieć o cechach tych gatunków drewna? Na pewno są wysoce wytrzymałe, odporne na działanie promieni słonecznych, dlatego nie blakną a lamele zachowują pierwotną formę. Posiadają większą od innych gatunków odporność na wilgoć, dlatego na przykład żaluzje bambusowe chętnie wybierane są do kuchni.

Żaluzje drewniane produkowane są w dwóch szerokościach lameli a mianowicie 25 mm i 50 mm. W pierwszym przypadku mocowane są do ramy okiennej i sterowane ręcznie za pomocą sznurka i pokrętła. Lamele szersze instalowane są do ściany lub sufitu i obsługiwane manualnie przy użyciu sznurka. Oczywiście w obydwu przypadkach można zamówić żaluzje drewniane sterowane elektrycznie wybierając obsługę przy wykorzystaniu przełącznika naściennego, pilota czy też smartfonu.

Żaluzje bambusowe

Żaluzje powstają nie tylko ze szlachetnego drewna, ale również z naturalnego bambusa czyli trawy prasowanej. Łącząc wszystkie zalety drewna, modele bambusowe mają gładką powierzchnię, mniejszą wagę, a co za tym idzie większą lekkość. Oryginalny a zarazem naturalny wygląd, łatwość konserwacji i przyjazność dla środowiska pozwala na montaż żaluzji bambusowych na oknach w każdym pomieszczeniu – zarówno w biurach jak i restauracjach, kawiarniach a także w domu.

Zalety żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Dzięki swoim charakterystycznym cechom lamele drewniane z powodzeniem konkurują na rynku systemów ochrony przeciwsłonecznej. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na ich główne zalety:

  • Jakość i niezawodność. Produkty naturalne są odporne na czynniki zewnętrzne, nie odkształcają się, nie pojawiają się na nich plamy czy pęknięcia.
  • Kompatybilność. Żaluzje drewniane doskonale wpasowują się w każdą stylistykę i rodzaj wnętrza. Lamele można zamontować w sypialni, salonie, kuchni, pokoju dziecinnym – stworzą niepowtarzalną przytulność i piękno. Świetnie prezentują się również w przestrzeniach biurowych, nadając firmie solidnego designu. Wiele osób zamawia żaluzje drewniane do montażu na balkonach, loggiach, ogrodach zimowych i altanach.
  • Swoboda łączenia. Można ich używać jednocześnie z zasłonami, teraz ta opcja jest uważana za modną.
  • Funkcjonalność. Wyposażone w różne mechanizmy, lamele mogą kontrolować stopień wnikania światła słonecznego do pomieszczenia. Popularny jest regulator obracający panele we właściwym kierunku.
  • Estetyka. Żaluzje drewniane to świetna opcja i poczucie smaku. Proponowane są różne rozwiązania kolorystyczne. Aby stworzyć zachwycający nastrój w swoim domu, warto łączyć drewniane konstrukcje z meblami i klasycznymi elementami dekoracyjnymi wykonanymi z podobnych materiałów.

Najważniejszą zaletą takich żaluzji jest absolutne bezpieczeństwo środowiskowe. Stosowane materiały są naturalne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Dlatego żaluzje poziome wykonane z drewna są zalecane do stosowania w różnych pomieszczeniach o surowych wymaganiach sanitarnych i higienicznych.