Żaluzje drewniane to nowy (lub zapomniany stary) trend w dekoracji okien. Ich design harmonijnie łączy klasykę z nowoczesnością, a właściwości dekoracyjne uzupełniają ochronne. Nic, więc dziwnego, że dziś, kiedy wnętrza z elementami w stylu ludowym stały się bardzo popularne, wzrosło również zainteresowanie tak uniwersalnym detalem architektonicznym jak żaluzje drewniane wewnętrzne a także zewnętrze.

Rodzaje żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane możemy klasyfikować na różne sposoby. Pod względem przeznaczenia – gdzie będą instalowane (żaluzje drewniane zewnętrzne, wewnętrzne, tarasowe, ogrodowe itp.), szerokości lameli (to najczęściej stosowane kryterium, szczególnie w przypadku żaluzji drewnianych wewnętrznych – standardem tu są żaluzje drewniane 25mm i 50mm).

Żaluzje drewniane można podzielić także uwzględniając rodzaj sterowania (żaluzje drewniane sterowane ręcznie i żaluzje drewniane sterowane elektrycznie), orientacji lameli (żaluzje drewniane poziome i pionowe) czy rodzaju drewna, z jakiego zostały wykonane ( żaluzje drewniane z drewna Abachi, z drewna Basswood, z drewna Lipy Syberyjskiej, a także z bambusa, choć ten, wbrew panującej powszechnie opinii, drzewem nie jest tylko trawą).

Bardzo istotny przy wyborze żaluzji drewnianych do konkretnej aranżacji jest ich kolor, czy szerzej, sposób ich malowania. Do wyboru mamy żaluzje drewniane w naturalnych kolorach drewna, z widoczną teksturą – słojami i żaluzje malowane lakierami nietransparentynmi. Wśród tych ostatnich najpopularniejsze to żaluzje drewniane białe i żaluzje drewniane czarne. To neutralne kolory pasujące praktycznie do wszystkich aranżacji. Mniej popularne, ale też często stosowane to żaluzje drewniane szare i czerwone.

Żaluzje drewniane wewnętrzne i zewnętrzne

W zależności od miejsca montażu żaluzje drewniane dzielą się na dwa rodzaje:

 • Żaluzje zewnętrzne, które montuje się na oknach od zewnątrz.
 • Żaluzje wewnętrzne montowane w pomieszczeniach.

Żaluzje drewniane zewnętrzne i wewnętrzne to jeden z najbardziej oryginalnych sposobów na nadanie pomieszczeniu lub fasadzie ekskluzywnego i stylowego wyglądu. Modele zewnętrzne mają znaczenie w przypadkach, gdy ich zadaniem jest ochrona pomieszczenia przed deszczem, wiatrem i upałem, jednocześnie nie zapobiegając przenikaniu do niego powietrza i światła z ulicy. Obydwa rodzaje żaluzji najczęściej produkowane są z drewna sezonowego egzotycznego, chociaż niektórzy decydują się na drewno bambusowe. Gotowe produkty są poddawane specjalnej impregnacji, która chroni je przed wilgocią i gniciem oraz wydłuża ich żywotność. Żaluzje drewniane pokrywane są również lakierem transparentnym lub nietransparentnym, które nadają im pożądanego designu.

Żaluzje drewniane doskonale prezentują się w takich stylach jak:

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol
 • Klasyczny
 • Retro
 • Ekologiczny
 • Etniczny
 • Śródziemnomorski
 • Skandynawski
 • Francuski
 • Industrialny
 • Shabby Chic.

Żaluzje drewniane wewnętrzne

Żaluzje drewniane wewnętrzne to skuteczne osłony okienne blokujące przedostawanie się światła słonecznego. Ich budowa jest prosta: cienkie drewniane lamele, spięte ze sobą za pomocą drabinki taśmowej lub sznurkowej. Taki wystrój okien wygląda szczególnie dobrze w przestronnych pokojach i apartamentach typu studio. Nie oznacza to, że żaluzje drewniane nie mogą być montowane w małych pomieszczeniach, jednak by nie przeciążać nimi niewielkiej przestrzeni, trzeba będzie włączyć wyobraźnię. Na przykład warto wybierać modele z wąskimi lamelami 25 mm lub pokryte lakierem transparentnym.

Szlachetne drewniane lamele wyglądają naturalnie i tworzą ciepłą i przytulną aranżację nie tylko okna, ale również całego pomieszczenia. Wyposażone są w prosty system, w którym linka sterująca umożliwia regulację długości żaluzji, a pokrętło sterujące – przepływ światła.Ten projekt jest doskonałym analogiem klasycznych zasłon, chroniących pomieszczenie przed słońcem i wścibskimi oczami przechodniów. Obecnie tworzone są żaluzje drewniane wewnętrzne na zamówienie, co zapewnia ich wysoką jakość, trwałość oraz idealne dopasowanie do okna i pomieszczenia. Z czego wynika takie uznanie dla żaluzji drewnianych? Chodzi przede wszystkim o wykorzystywany naturalny materiał, który nie tylko wygląda pięknie, ale jest niezwykle wytrzymały i oczywiście przyjazny dla środowiska.

Innymi zaletami żaluzji drewnianych są:

 • Niezawodna regulacja przedostawania się do wnętrza promieni słonecznych.
 • Odporność na promieniowanie. A jest to uzyskiwane dzięki przygotowaniu lameli drewnianych: szlifowanie i pokrywanie odpowiednim lakierem, który uniemożliwia ich blaknięcie.
 • Praktyczność. Poza funkcją ochronną pełnią także funkcję ozdobną, ponieważ przez użytkowników traktowane są jako oryginalny dodatek do wnętrza, nadający mu większej przytulności i wygody.
 • Uniwersalność. Żaluzje drewniane bardzo łatwo jest dopasować do każdej aranżacji wnętrza i każdego typu okien.
 • Bezpieczne dla ludzi. Drewno należy do materiałów o właściwościach hipoalergicznych, w żaden sposób nie oddziałuje negatywnie na organizm człowieka. Z tego powodu można je montować w sypialniach i pokojach dla dzieci.

Żaluzje drewniane zewnętrzne

Żaluzje drewniane zewnętrzne nazywane także fasadowymi zdobywają coraz większą popularność. Trzeba przyznać, że to niezwykły element dodający lekkości formie każdego domu. Są to osłony okienne odpowiednie do budynków wyposażonych w duże okna, ponieważ pięknie podkreślają cały projekt przeszklenia.

Żaluzje drewniane zewnętrzne można podzielić na:

 • Stałe
 • Przesuwne
 • Harmonijkowe.

Jeżeli będą wykonane na zamówienie mogą przybierać oryginalne kolory i być nadal przyjazne dla środowiska. Modele żaluzji drewnianych do wykorzystania na zewnątrz można swobodnie regulować i zabezpieczyć okna przed nadmiernym słońcem, zapewniając sobie więcej prywatności. Pięknie wyglądają na domach z drewna, ponieważ podkreślają ich naturalny design. Ponadto doskonale korelują z fasadą budynku tworząc piękny obraz. Żaluzje drewniane zewnętrzne są uznawane za innowacyjne rozwiązanie, którego celem jest kontrola przepływu światła oraz temperatury. Zarówno żaluzje drewniane zewnętrzne i wewnętrzne mogą być sterowane manualnie albo automatycznie. W przypadku drugiej opcji mogą zostać wyposażone w czujniki pogody i zsynchronizowane z systemem inteligentnego zarządzania domem.

Co wybrać – żaluzje drewniane wewnętrzne czy może zewnętrzne?

Trzeba przyznać, że modele zewnętrze sprawdzą się nie tylko na oknach, ale również na tarasie, altanie i oczywiście doskonale ochronią drzwi balkonowe. Najlepiej zaplanować ich montaż już podczas projektowania domu, ponieważ muszą one zgrywać się stylistycznie z całą bryłą budynku. W przypadku wykorzystania żaluzji drewnianych na taras warto rozważyć opcje przesuwne. Dużo łatwiej będzie wprowadzić do pomieszczeń żaluzje drewniane wewnętrzne, ponieważ można to zrobić w czasie wyposażania domu. Poza funkcją ochronną przed nadmiernym światłem, stanowią ekskluzywny czynnik dekoracyjny.

Żaluzje drewniane na wymiar

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Firma Winrol oferuje żaluzje drewniane na wymiar, dostosowane do konkretnych warunków panujących w pomieszczeniach, w których mają być zainstalowane. Firma przeprowadza bezpłatne pomiary, zajmuje się profesjonalnym montażem. Zatrudnieni w firmie specjaliści od aranżacji wnętrz w każdej chwili służą pomocą przy wyborze odpowiedniego do danej aranżacji żaluzji.