Tematyka wnętrz często pojawia się w magazynach specjalistycznych, na stronach internetowych prezentujących różne rozwiązania z zakresu projektowania wnętrz oraz wszędzie tam, gdzie poszukiwane są inspiracje wnętrzarskie. Dom to wyjątkowe miejsce, w którym ludzie odpoczywają, bawią się, spędzają czas z przyjaciółmi i rodziną, którzy potrzebują idealnych warunków. A takie zapewniają żaluzje drewniane poziome lub pionowe, pełniące funkcje ochronne przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzaniem pomieszczenia. W zależności od oczekiwań można zamówić żaluzje drewniane wewnętrzne lub żaluzje drewniane zewnętrzne mocowane na oknach tarasowych lub fasadowych.

 

Żaluzje drewniane – niepowtarzalne wykończenie

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Żaluzje drewniane poziome wykonane są z naturalnego lekkiego i mocnego drewna takich gatunków jak: lipa kanadyjska, lipa syberyjska, drewno afrykańskie Abachi i prasowana trawa bambusowa. Takie ekologiczne materiały doskonale uzupełniają wnętrza, których wspólną cechą jest wyrafinowany klimat, ale niepozbawiony oryginalności. Z ekskluzywnego drewna wykonane są lamele, obudowa i listwa zabezpieczająca system mocowania górnego. O tym, że żaluzje drewniane pięknie komponują się z przestrzenią okienną przyczynia się również możliwość wyboru szerokości lameli. Do wyboru są dwie różne opcje: 25 mm i 50 mm.

W mniejszych oknach sprawdzają się lamele węższe, a przy większych przeszkleniach szersze. Jest to ważne, gdy weźmie się pod uwagę różnicę w rozmiarach okien i często ich niestandardowych kształtach. Lamele poziome łączone są ze sobą za pomocą drabinki sznurkowej lub ozdobnej taśmy materiałowej. Obecność szerokiego pasa tkaniny nadaje żaluzjom drewnianym szczególnego stylu. Podczas produkcji żaluzje drewniane są szlifowane i suszone, a także pokrywane lakierem ochronnym. Zabieg ten zapobiega przebarwieniom i deformacjom. Przeciwdziała pękaniu lameli i zachowuje estetyczny wygląd przez cały okres użytkowania.

 

Typy podstawowe żaluzji drewnianych – 25 mm i 50 mm

Żaluzje wykonane z drewna lub bambusa posiadają lamele o szerokości 25 mm i 50 mm. Wąskie, 25 mm montowane są na ramach okiennych. Szerokie 50 mm na ścianie lub suficie. Obrót lameli wąskich odbywa się na dwa sposoby – manualnie za pomocą pokrętła i sznurka. Szerokich podnoszenie i obracanie wykonuje się za pomocą sznurka, który znajduje się po lewej i prawej stronie produktu. Mechanizm podnoszenia i obracania żaluzji ukryty jest w górnym, wzmocnionym gzymsie. Gzyms mocowany jest do ściany lub sufitu za pomocą niezawodnych łączników i pokryty zaokrąglonym drewnianym panelem dekoracyjnym. Sterowanie żaluzji drewnianych poziomych jest możliwe również elektronicznie przy użyciu pilota, przełącznika naściennego lub smartfonu.

 

Dlaczego żaluzje drewniane poziome cieszą się niesłabnącym popytem – zalety?

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol
  • Materiał ekologiczny i bezpieczny w użytkowaniu.
  • Idealna osłona przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i przegrzaniem pomieszczenia.
  • Piękny, estetyczny i strojny wygląd wizualny.
  • Odporność lameli drewnianych na efekt blaknięcia i odkształcenia.
  • Materiał naturalny, hipoalergiczny.
  • Prostota pielęgnacji, wystarczy przetrzeć szmatką.
  • Łatwość obsługi: manualna lub elektryczna.
  • Bogata kolorystyka, czyli idealne do każdego stylu wystroju wnętrz.
  • Możliwość zamówienia żaluzji drewnianych na wymiar i dokładnego dopasowania do rozmiaru otworu okiennego.

 

Aranżacja wnętrz i żaluzje drewniane

Trendy w aranżacji wnętrz mogą być wskazówką, ale dom to ludzie. Jeśli połączy się te dwie rzeczy, wyraźnie widać, dlaczego dekoracja wnętrz sprawia tyle przyjemności. Tworzy to całkowicie wyjątkową przestrzeń. Dlatego nie trzeba bać się mieszać stylów, wydobywać z nich pewne podobieństwa i tworzyć coś własnego. Pamiętając o zachowaniu pewnego wspólnego mianownika, który zapobiegnie wystąpieniu chaosu.

Takim mianownikiem mogą być materiały naturalne. Paleta kolorów przyczynia się również do tego, że żaluzje drewniane będą dobrze prezentować się we wnętrzach o różnej stylistyce. Można wybrać naturalne odcienie drewna, od jasnego do ciemnego. Można również wybrać żaluzje drewniane białe, beżowe lub czarne, czerwone, brązowe.

 

Metody uzyskiwania niebanalnej kolorystyki żaluzji drewnianych

Drewniane żaluzje pokrywane są lakierami, które wydobywają naturalną strukturę drewna lub nadają lamelom wyrazisty kolor. Te pierwsze cechuje naturalność usłojenia, ponieważ naniesiony jest na nie lakier transparentny a drugie wybrana barwa z palety kolorystycznej a to dzięki zastosowaniu lakieru nietransparentnego. Żaluzje drewniane i bambusowe mają naprawdę efektowny, prestiżowy wygląd i pasują do każdego wnętrza. Lamele z wydatnym usłojeniem osłaniają okna w stylistyce ekologicznej, rustykalnej i loftowej, podkreślając dążenie do życia w zgodzie z naturą i unikanie przesadnych dekoracji.

Żaluzje drewniane białe znajdują zastosowanie w aranżacji przestrzeni w stylistyce skandynawskiej i nowoczesnej, powiększają optycznie pomieszczenie oraz je rozjaśniają. Lamele czarne również będą pięknie wyglądały w tych kierunkach aranżacyjnych będąc kontrastem do ścian i wyposażenia wnętrza. Żaluzje drewniane czarne są również chętnie wybierane przez projektantów wnętrz, jako osłona przeciwsłoneczna i dekoracja w wystroju art deco, vintage oraz industrialnym. Ale nie tylko odcienie stonowane znajdują zastosowanie przy osłanianiu i dekorowaniu otworów okiennych. Żaluzje drewniane czerwone to nie tylko boho i glamour to również dobry pomysł dla wnętrz kolonialnych. Szarości wykorzystane do ozdoby lameli z drewna zawsze znajdują zainteresowanie, ponieważ są kolorem neutralnym i odnajdą się w każdym wystroju salonu, sypialni czy pokoju dziecinnym.