Drewniane żaluzje są nieodzownym atrybutem nowoczesnych okien, ponieważ wyglądają stylowo i estetycznie. Drewno dobrze komponuje się z meblami oraz naturalnymi dodatkami i będzie wyglądać bardzo harmonijnie, gdy dom zostanie urządzony w stylu ekologicznym. Drewniane lamele w różnych odcieniach tworzą oryginalny efekt wizualny. Minimalistyczna prostota formy żaluzji drewnianych pozwala nadać atrakcyjny wizerunek komfortu każdemu wnętrzu. A co najważniejsze, oprócz atrakcyjności wizualnej, żaluzje drewniane są praktyczne i wygodne w użyciu.

Żaluzje drewniane poziome i pionowe

  • Poziome żaluzje drewniane 25 mm wykonane są z wąskich lameli, natomiast żaluzje drewniane 50 mm z szerokich, w każdym przypadku połączone są drabinką taśmową lub sznurkową. Produkty wykonane z egzotycznego drewna prezentują się bardziej elegancko. Dużym plusem tego typu produktów jest sposób mocowania. W przypadku żaluzji drewnianych 25 mm istnieje możliwość mocowania ich bezpośrednio do okna. Pozwala to znacznie zaoszczędzić miejsce w pokoju. Szerokie żaluzje drewniane 50 mm można montować do sufitu i do ściany.
  • Żaluzje drewniane pionowe wykonane są z szerokich listew i używane w stylach projektowych, takich jak orientalny, marokański i country. Warto pamiętać, że są one nieco ciężkie, dlatego najlepiej montować je w salonach lub biurach. Pionowe żaluzje drewniane dobrze pasują do większości zasłon i firan.

Obsługa żaluzji drewnianych poziomych

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Jeśli chodzi o elementy sterujące dla tych struktur, zwykle składają się one ze specjalnego pokrętła i sznurka, tak jest w przypadku wąskich żaluzji drewnianych. Natomiast szersze modele przy podnoszeniu i opuszczaniu manualnym wymagają tylko sznurka. Ponadto istnieją bardziej zaawansowane sposoby sterowania żaluzjami drewnianymi gdy są one wyposażone napęd elektryczny. Mogą być obsługiwane z użyciem pilota, przełącznika naściennego a także smartfonu. Z ich pomocą można nie tylko uruchamiać i podnosić lamele, ale także regulować stopień oświetlenia w pomieszczeniu.

Efekt dekoracyjny żaluzji drewnianych – lakiery transparentne i farby nietransparentne

Ponieważ drewno jest efektywnie malowane farbami nietransparentnymi lub polakierowane lakierem transparentnym, można wybrać te produkty do każdego wnętrza. Wykorzystując żaluzje drewniane nie tylko, jako osłony przeciwsłoneczne, trzeba zwrócić uwagę na ich strukturę, ponieważ efekt designerski zostanie osiągnięty wtedy, gdy uda się zachować spójną całość. Żaluzje drewniane poziome do pokrycia, których wykorzystano lakier transparentny uzyskają przepiękny naturalny wygląd z naturalną fakturą drewna.

Naturalność, surowość, niepowtarzalne słoje w drewnie są wprost idealne do podkreślenia stylu klasycznego, rustykalnego, ekologicznego i loftowego. Żaluzje drewniane z przezroczystym filmem znajdują się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, który preferuje takie rozwiązania. Kryjące materiały również służą do pokrywania żaluzji drewnianych, dlatego farby nietransparentne są często wykorzystywane do ich dekoracji.

Paleta kolorystyczna żaluzji drewnianych w aranżacji wnętrz

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Dzięki farbom nietransparentnym uzyskiwane kolory lameli pozwalają stworzyć niebywały projekt aranżacyjny. Najbardziej popularne są żaluzje drewniane białe optycznie powiększające pomieszczenie a dodatkowo spełniające kryteria designerskie stylu skandynawskiego. Pięknie wyglądają na ramach okiennych w tym samie tonie, chociaż osoby lubiące eksperymentować z dekoracją decydują się wdrażanie abstrakcyjnych pomysłów.

Obecnie panujące trendy modowe spowodowały, że żaluzje drewniane czarne pojawiają się w różnych wystrojach wnętrz. Nie może ich zabraknąć w salonie urządzonym w stylu vintage, który preferuje naturalne materiały czy lofcie, który ceni sobie przemysłowe podejście do dekoracji, czyli czarne kable czy czarne lampy. A co z kolorami neutralnymi? Żaluzje drewniane szare można zamontować w każdej aranżacji bez obawy o niedopasowanie. Nawet żaluzje drewniane czerwone znalazły zastosowanie dekoracyjne na przykład we wnętrzach boho. Czy zawsze należy przestrzegać tych zasad? Nie ma takiej konieczności, można łączyć różne style, ale najważniejsze jest zrobienie tego ze smakiem.

Jakie są plusy zamontowania żaluzji drewnianych?

Żaluzje drewniane wyglądają świetnie, a jednocześnie nie boją się gnicia i narażenia na wilgoć, dzięki czemu można je bezpiecznie umieścić w kuchni (do 60% wilgotności). Lamele nie gromadzą kurzu i są antystatyczne. W efekcie otrzymuje się niemal idealny produkt do wyposażenia wszystkich pomieszczeń w domu lub biurze.

Za plusy żaluzji drewnianych należy uznać:

  • Sto procent bezpieczeństwa dla zdrowia wszystkich użytkowników (nie są alergiczne, nie zawierają toksycznych substancji).
  • Lamele nie blakną, nie deformują się i nie pęcznieją – pokryte są specjalnym środkiem odpychającym wilgoć.
  • Są niesamowicie przyjemne w użytkowaniu, z ich pomocą w łatwy sposób można regulować dopływ światła do pomieszczenia.
  • Mają właściwości termoizolacyjne, zapewniają chód w okresie letnim, natomiast w zimowym ciepło.
  • Niska przewodność cieplna nie pozwala na nagrzewanie się powietrza w pomieszczeniu.
  • Będą pasować do każdego wnętrza i będą wyglądać bardzo stylowo.
  • Łatwe do czyszczenia.
  • Powoli się zużywają i przez bardzo długi czas nie tracą atrakcyjnego wyglądu.

Żaluzje drewniane wykonane są ze specjalnych trwałych gatunków drewna i dla dodatkowej ochrony pokryte są lakierem ochronnym, który pozwala im na długo zachować swój pierwotny wygląd. Do produkcji żaluzji drewnianych stosuje się lekkie odmiany drewna, dzięki czemu pięknie układają się w otworze okiennym. Popularne, bezpieczne, praktyczne i piękne jest drewno sezonowe egzotyczne: lipa kanadyjska, lipa syberyjska, drewno Abachi i bambus. To gatunki drewna, które cechuje: trwałość, odporność na zmienne temperatury oraz promieniowanie słoneczne i piękny efekt dekoracyjny.