Żaluzje wykonane z naturalnego drewna słusznie można uznać za najbardziej ekskluzywne. Do ich produkcji wykorzystywane są specjalne gatunki naturalnego drewna egzotycznego: lipa syberyjska, lipa kanadyjska, afrykańskie drewno Abachi, bambus (sprasowana trawa). W trakcie produkcji drewno poddawane jest specjalnemu procesowi suszenia, który praktycznie eliminuje jego odkształcenia, jest dokładnie szlifowane i pokrywane specjalnym lakierem anty-ultrafioletowym, który zapobiega blaknięciu lameli pod wpływem promieni słonecznych. W zależności od preferencji i przeznaczenia można zamówić na wymiar żaluzje drewniane wewnętrzne lub żaluzje drewniane zewnętrzne: elewacyjne, tarasowe.

Żaluzje drewniane poziome o szerokości lameli 25 mm i 50 mm

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Ze względu na dekoracyjne właściwości żaluzji drewnianych są one szczególnie często wykorzystywane przez wielu projektantów. Produkty doskonale komponują się z każdym rozwiązaniem wnętrza. Żaluzje drewniane poziome i pionowe wizualnie nie obciążają okna i mogą pełnić funkcję samodzielnego projektu lub stanowić element wnętrza okna. Drewniane żaluzje o szerokości lameli 25 mm i 50 mm doskonale łączą się z zasłonami, a specjalny kolor nadają im drabinki sznurkowe lub taśmowe, na których montowane są lamele. Jeśli trzeba podkreślić elegancję wnętrza, a także wnieść do niego piękno, to żaluzje drewniane z ekologicznego materiału są najlepszym rozwiązaniem.

Idealnie pasują do wnętrz salonu, sypialni, pokoju dziecinnego, gabinetu, sali bilardowej, biura. Poziome żaluzje drewniane montowane są w aluminiowym systemie górnym i zakryte listwą drewnianą. Modele 25 mm mocowane są do ramy okiennej i obsługiwane ręcznie przy użyciu pokrętła i sznurka, modele 50 mm instalowane są do sufitu lub ściany a sterowane przy za pomocą sznurka. W obydwu przypadkach istnieje możliwość sterowania elektrycznego wykorzystując do tego celu przełącznik naścienny, pilot a nawet smartfon. Ważne! Szerokie lamele pozwalają zakryć całą wnękę okienną, dlatego zapewniają lepszy efekt ozdobny, ale wąskie lamele są łatwiejsze w obsłudze.

Zalety drewnianych żaluzji

 • Konstrukcje przyjazne środowisku, nie wywołują reakcji alergicznych i nie emitują szkodliwych oparów.
 • Drewno to piękny ekologiczny materiał, który nadaje wnętrzu nieskazitelny wygląd.
 • Doskonale radzą sobie ze swoim przeznaczeniem, chroniąc pomieszczenie przed promieniami słonecznymi.
 • W przeciwieństwie do konstrukcji metalowych, konstrukcje drewniane nie nagrzewają się pod wpływem bezpośredniego światła słonecznego.
 • Lamele mają zwiększoną wytrzymałość i stabilność wymiarową.
 • Lamele drewniane są trwałe. Żywotność drewna jest znacznie dłuższa niż modeli plastikowych.
 • Drewno charakteryzuje niski współczynnik przewodzenia ciepła, dlatego lamele z drewna są ciepłe w dotyku.
 • Świetnie prezentują się we wnętrzu, w połączeniu z meblami, zwłaszcza z litego drewna.

Jakie cechy dekoracyjne posiadają żaluzje drewniane?

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Nie należy zapominać, że dom powinien być nie tylko estetyczny, ale i wygodny. Trzeba koniecznie zadbać o komfort: kupić sofę do wypoczynku, stół do spotkań gości i chronić pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem. Z ostatnim zadaniem pomogą praktyczne i stylowe żaluzje drewniane. Materiał, z którego są wykonane, doskonale komponuje się z każdym projektem i jest trwały. Żaluzje drewniane są pokrywane lakierem transparentnym albo lakierem nietransparentnym.

W pierwszym przypadku uzyskiwany jest efekt naturalnego drewna z oryginalnym usłojeniem. Tak harmonizujące z naturą żaluzje drewniane znajdują swoje miejsce w projektach aranżacji: ekologicznych, nowoczesnych, industrialnych. W drugiej opcji osiągane są wyraziste barwy, które zdobią okno oraz całe wnętrze, pozwalając użytkownikowi scalić je z pozostałym wystrojem wnętrza.

Kontrastowy kolor wybierany, jeśli całe otoczenie jest zaprojektowane w jednym odcieniu – jasnym lub ciemnym. Przykładem jest styl skandynawski, w którym dobierane są żaluzje drewniane czarne do jasnego wykończenia ścian lub mebli w tym odcieniu. Ten styl uwielbia światło, więc często żaluzje drewniane białe rozświetlają pomieszczenie z jasnym wystrojem. Białe lamele to także stylistyka nowoczesna, art deco i francuska. Czarne lamele to cechy vintage, loftu.

Jeśli w dekoracji wnętrz stosuje się wiele różnych kolorów, lepiej dobrać struktury zaciemniające okna do koloru głównego. Jeśli istnieje trudność w wyborze skali, niewątpliwą opcją jest kolor szary. Żaluzje drewniane szare zawsze dobrze komponują się z dekoracją ścian, fakturą mebli. Wybierając żaluzje w kolorze ścian, sufitu lub innej konstrukcyjnej części pomieszczenia, eksperci zalecają wybór produktów o dwa lub trzy tony jaśniejsze lub ciemniejsze. W tym przypadku nie zlewają się z płaszczyzną ścian, wyglądają naturalnie, wnętrze ożywa. Cóż można powiedzieć o kolorowych żaluzjach drewnianych: czerwonych, brązowych, niebieskich?

To niezwykle urzekające barwy, które eksponują konkretne style:

 • Żaluzje drewniane czerwone to styl: boho, art deco, kolonialny, glamour.
 • Żaluzje drewniane brązowe to styl: klasyczny, vintage, kolonialny.
 • Żaluzje drewniane niebieskie to styl: prowansalski, minimalistyczny.

W produktach tych zastosowano wysokiej jakości mechanizmy i akcesoria, dzięki czemu są trwałe i działają bezawaryjnie. Do niewątpliwych zalet żaluzji drewnianych zaliczyć można również ich naturalne właściwości izolacyjne – w czasie upałów z drewna emanuje przyjemny chłód, a podczas zimnych dni delikatne ciepło.