Upalny dzień to nie tylko radość i ciepło, ale często gorące i palące słońce. Przy dużej ilości tak wyczerpującego światła można nie docenić piękna słonecznej pogody. Ale ten problem uda się łatwo rozwiązać – drewniane żaluzje w pomieszczeniu. To jedna z wygodnych opcji na wprowadzenie komfortu i spokoju do nowoczesnego wnętrza, ponieważ żywa siła drewna jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia. Te piękne osłony okienne wykonane są ze specjalnych gatunków drewna egzotycznego. Można zamówić żaluzje drewniane: z drewna Basswood, drewna Abachi, bambusa (prasowana trawa) i lipy kanadyjskiej pokryte lakierem ochronnym, dzięki czemu można być pewnym ich trwałości i niezawodności.

Oblicze żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Do wyboru są żaluzje drewniane poziome i pionowe, które we wnętrzu mają wiele unikalnych i wyróżniających się cech. Przede wszystkim jest to reprezentacyjny i bardzo stylowy design, którego gwarancją jest sam materiał – drewno. Do osłony przed słońcem służą żaluzje drewniane wewnętrzne, natomiast do ochrony przed deszczem, śniegiem i hałasem służą żaluzje drewniane zewnętrzne (fasadowe, elewacyjne).

Żaluzje drewniane poziome we wnętrzu mogą mieć szerokość lameli 25 mm i 50 mm. Dzięki najnowszym rozwiązaniom i możliwościom ich kolory są  uzupełnione o nowe niesamowite odcienie, co pozwala łączyć dekoracyjne osłony okienne z szeroką gamą rozwiązań stylistycznych. Żaluzje drewniane 25 mm są instalowane do ramy okiennej, natomiast żaluzje drewniane 50 mm do ściany lub sufitu. Jak są obsługiwane? W pierwszym przypadku za pomocą pokrętła i sznurka a w drugim tylko za pomocą sznurka. Obsługa żaluzji drewnianych jest łatwa, możliwe jest sterowanie ręczne lub elektryczne.

Żaluzje drewniane mają szereg zalet:

 • Łatwo kontrolować przenikające światło słoneczne.
 • Doskonale zachowują właściwości termoizolacyjne drewna.
 • Wykonane z drewna przyjaznego dla środowiska.
 • Wyglądają bardzo stylowo i pięknie, nadając wnętrzu oryginalny wygląd.
 • Lamele pokryte są lakierem ochronnym i posłużą przez długie lata, pozostając w swojej pierwotnej formie.
 • Duży wybór faktur i kolorów drewna.
 • Elegancja.

Ciekawe wzornictwo żaluzji drewnianych pokrytych lakierem transparentnym

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Jasne odcienie żaluzji drewnianych idealnie wpasują się w styl high-tech, a bogate i ciepłe, naturalne barwy nadadzą elegancki wygląd klasycznemu wnętrzu i harmonijnie ozdobią pomieszczenie w stylu rustykalnym. Możliwości aranżacyjnych jest wiele, nie będzie problemu ze zgraniem kolorystyki żaluzji drewnianych z zastanym stylem salonu, sypialni czy pokoju dziecięcego. Jest to osiągane dzięki pokrywaniu drewna odpowiednimi lakierami: transparentny i nietransparentny.

Jeżeli żaluzje drewniane poziome mają chronić pomieszczenie w stylu industrialnym, dobrym pomysłem będzie zakup modeli pokrytych lakierem transparentnym. Staną się one naturalną dekoracją okna i będą harmonizować z surowym stylem. Podobnie w przypadku stylu ekologicznego i rustykalnego, w których podstawą aranżacji są naturalne materiały, dlatego widocznie usłojenie drewna stanie się doskonałym zwieńczeniem wystroju pomieszczenia.

Nowoczesna forma żaluzji drewnianych pokrytych lakierem nietransparentnym

Innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwalają tworzyć żaluzje drewniane w niezwykłej palecie kolorystycznej. Wykorzystanie do produkcji drewna najwyższej jakości i stworzenie z nich lameli w najbardziej popularnych barwach, daje możliwość zamontowania osłon okiennych w każdym pomieszczeniu.

Żaluzje drewniane pokryte lakierem nietransparentnym pięknie prezentują się w stylistyce:

 • Skandynawskiej
 • Prowansalskiej
 • Minimalistycznej
 • Klasycznej
 • Nowoczesnej
 • Vintage
 • Art deco
 • Glamour
 • Kolonialnej.

Żaluzje drewniane białe znajdują zastosowanie w stylizacji skandynawskiej, która poszukuje dużych ilości światła. Aranżacja w odcieniach bieli jest najczęściej spotykana w wystroju okien i ścian. Jednak dobrze wypada również gra kontrastów, dlatego białe ściany i żaluzje drewniane czarne nadają się do przełamania świetlistych tonów tego stylu.

Jasne, beżowe żaluzje drewniane w stylistyce minimalizmu optycznie powiększają przestrzeń. Idealne są barwy stonowane a nawet przygaszone. To nie jedyny styl, który lubi ten kolor również klasycyzm upodobał sobie jasną aranżację wnętrz, dzięki czemu żaluzje otwierają się na pomieszczenie dając wrażenie przejrzystości. Wykorzystując lakier nietransparentny do dekoracji żaluzji drewnianych, uzyskuje się pastelowy odcień bieli, błękitu, beżu, szarości.

Trzeba przyznać, że żaluzje drewniane szare uznane są za uniwersalne, to  doskonała ozdoba wnętrza vintage, ponieważ wspaniale uwydatnia ciepłe dodatki i tonuje całość. Chociaż w tej stylistyce projektanci często sięgają również po żaluzje drewniane czarne, które pięknie komponują się ze słonecznymi barwami ścian.

Szarość, czerń, beż to idealne barwy dla żaluzji drewnianych do pomieszczenia w stylu art deco. Elegancki salon osłonięty od słońca takimi żaluzjami będzie wyglądał ekskluzywnie zachowując cechy bogatego wyposażenia. W art deco świetnie odnajdą się także żaluzje drewniane czerwone, które do niedawna były uznane za domenę stylu boho. Również wnętrze zaaranżowane w stylu kolonialnym można z powodzeniem osłaniać i dekorować żaluzjami w czerwieni, beżu a także brązie.