Drewno jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska i żywych materiałów, dlatego produkty drewniane nigdy nie tracą na aktualności. To samo dotyczy żaluzji – drewniane żaluzje w mieszkaniu i domu stają się modnym atrybutem i wprowadzają do wnętrza naturalność i domowy komfort. Modne jest dekorowanie pomieszczeń ekologicznymi elementami wystroju, ponieważ są one nietoksyczne i wyglądają stylowo. Żaluzje drewniane wewnętrzne montuje się w domu a żaluzje zewnętrzne na tarasie lub fasadzie budynku, obydwa rodzaje osłon zapewniają ochronę przeciwsłoneczną i pełnią funkcję dekoracyjną.

Cechy żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol

Żaluzje drewniane są poziome i pionowe, ale pierwsza koncepcja jest najbardziej popularna.Tutaj lamele, odpowiadające szerokości okna, są umieszczone równolegle do podłogi i połączone ze sobą drabinką ze sznurka lub taśmy. To z ich pomocą reguluje się obrót lameli, aby zmienić oświetlenie pomieszczenia. Można również podnieść żaluzje drewniane poziome na określoną wysokość lub całkowicie je opuścić. Typowe szerokości lameli w żaluzjach drewnianych wynoszą 25 mm i 50 mm, a używając pokrętła lub sznurka można swobodnie regulować poziom ich ułożenia.

Modele 25 mm mocuje się bezpośrednio do ramy okiennej, natomiast modele 50 mm do ściany lub sufitu. Żaluzje drewniane wyglądają bardzo estetycznie w otworze okiennym ponieważ cały mechanizm schowany jest w górnym aluminiowym systemie zamaskowanym drewnianą listwą. Obsługa żaluzji poziomych jest bardzo prosta, wystarczy wybrać odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne. W przypadku sterowania manualnego żaluzje drewniane 25 mm podnosi się i opuszcza wykorzystując pokrętło i sznurek, a żaluzje drewniane 50 mm tylko pociągając za sznurek. Drugie rozwiązanie to żaluzje z napędem elektrycznym, zapewniające większy komfort użytkowania.

Żaluzje drewniane – rodzaj materiału

Do produkcji lameli drewnianych nadają się tylko szczególnie trwałe gatunki drzew egzotycznych, takie jak:

 • Lipa kanadyjska
 • Lipa syberyjska
 • Drzewo Abachi
 • Bambus, (mimo, że jest trawą o zdrewniałych łodygach doskonale nadaje się do produkcji żaluzji).

Cechy doboru dla każdego konkretnego przypadku zależą od szerokości i przestrzegania zasady: im mniejszy otwór, tym cieńsza szerokość lameli. Należy pamiętać, że lamele, które są nieco większe od okna, optycznie je powiększają. Żaluzje drewniane są wytrzymałe i odporne, ponieważ zabezpieczone są przed negatywnym wpływem wilgoci, grzybów i pleśni. Ponadto pokrywane specjalnymi lakierami dla uzyskania pięknego efektu dekoracyjnego.

Przymioty żaluzji drewnianych odpowiadające za ich rosnącą popularność

Żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane – montaż WinRol
 • Przyjazność dla środowiska – trudno znaleźć bardziej naturalny i przyjazny dla środowiska materiał niż drewno.
 • Wytrzymałość i trwałość – specjalnie obrobione drewno doskonale toleruje wilgoć, jest odporne na kurz i umiarkowane obciążenia mechaniczne, przez długi czas nie traci swojego pierwotnego wyglądu.
 • Hipoalergiczność– drewno nie powoduje reakcji alergicznych, a także nie pochłania kurzu, dlatego doskonale nadaje się do pokoi dziecięcych oraz pomieszczeń, w których mieszkają alergicy.
 • Uniwersalna konstrukcja – żaluzje drewniane poziome i pionowe doskonale sprawdzą się w każdym wnętrzu.
 • Trendy modowe – produkty drewniane, w tym żaluzje, nigdy nie wychodzą z mody, dzięki czemu wnętrze jest zawsze stylowe i nowoczesne.
 • Duży wybór – żaluzje drewniane posiadają dużą paletę odcieni, różnią się szerokością lameli oraz dodatkowym wzornictwem dekoracyjnym.
 • Łatwość obsługi – regulacja manualna lub automatyczna.
 • Komfort – w pokoju ozdobionym naturalnymi materiałami odczuwa się poczucie komfortu i zadowolenia.
 • Żaluzje drewniane pozwalają kontrolować ilość światła słonecznego w pomieszczeniu, organicznie wpasowując się w niemal każdy styl wnętrza.

Dekoracja żaluzji drewnianych – lakier transparentny i nietransparentny

Na żaluzje drewniane w określonym kolorze nanoszony jest lakier nietransparentny, którego zadaniem jest zupełne zasłonięcie struktury drewna. Dlatego lamele cechuje jednolita barwa i gładkość. Montując w mieszkaniu żaluzje drewniane białe nawiązujące do stylu skandynawskiego uzyskuje się efekt rozjaśnienia i powiększenia pomieszczenia. Ostatnie trendy modowe w aranżacji wnętrz wskazują na żaluzje drewniane czarne, które są chętnie wykorzystywane nie tylko w surowej stylistyce industrialnej, ale również vintage i ekskluzywnej glamour. Uniwersalna szarość często znajduje zastosowanie w dekoracji okien, dlatego można bez problemu zamówić żaluzje drewniane w tym odcieniu.

To tylko przykłady rozwiązań kolorystycznych, kupując osłony przeciwsłoneczne można pokusić się również o kolor kremowy a nawet czerwony. W aranżacjach wnętrz wykorzystujących styl ekologiczny i rustykalny chętnie wybierane są żaluzje drewniane pokryte lakierem transparentnym, który uwydatnia naturalne usłojenie lipy czy też Abachi. Pięknie wyeksponowana struktura drewna jest również pożądana w innych stylizacjach, wykorzystujących naturalne materiały, czasem nawet surowe, jak w przypadku Loftu.